سیستم ضد سرقت

سیستم ضد سرقت به دستگاه و یا روشی که از تصرف غیر مجاز اقلام با ارزش پیشگیری و جلوگیری می کند، گفته می شود. سرقت یکی از رایج ترین و قدیمی ترین رفتارهای جنایی است. از زمان اختراع اولین قفل و کلید به منظور معرفی تگ های RFID و شناسایی بیومتریک، سیستم های ضد سرقت برای مطابقت با معرفی اختراعات جدید به جامعه و نتیجه سرقت آنها توسط دیگران، تکامل یافته اند.

درب ضد سرقت ، آژیر خطر، دزدگیر، نرم افزار های امنیتی و... از جمله این سیستم ها هستند که با پیشرفت علم و به منظور افزایش امنیت پا به عرصه وجود گذاشته اند.

سرقت: انگیزه و فرصت

تحت شرایط عادی، سرقت به سادگی از طریق ابزار ها و پذیرش اجتماعی قانون مالکیت جلوگیری می شود. مالکیت اغلب با استفاده از نشانه های بینایی (پلاک، برچسب های نام) نشان داده می شود. هنگامی که شناسایی مالک ممکن نیست و زمانی که فقدان رعایت اجتماعی وجود دارد، مردم ممکن است مایل به تصاحب اموال دیگران به نفع خود باشند. انگیزه و فرصت دو عامل ایجاد سرقت است. توجه به این که انگیزه های سرقت متنوع و پیچیده هستند و به طور کلی قابل کنترل نیست، اغلب روش های پیشگیری از سرقت از طریق کاهش فرصت  است.

انگیزه های لازم برای ممانعت از سرقت

نوع، کاربرد و طرز استفاده از وسایل است که نیاز به استفاده از سیستم ضد سرقت را ایجاد می کند، که در زیر به چند نمونه از آن اشاره شده است:

 • وسایلی که گران قیمت و / یا دارای ارزش معنوی هستند (مانند: ماشین های با ارزش، یادگاری ارثی، هدیه تولد، مدال جنگ، کلکسیون سکه)
 • وسایلی که جایگزین کردن آنها در صورت سرقت سخت و یا غیر ممکن است (مثل: اشیا نادر، عتیقه جات، آثار منحصر به فرد هنری)
 • مواردی که سرقت آنها آسان است (از جمله: محصولات خرده فروشی / سوپر مارکت، لوازم التحریر اداری)
 • وسایلی که در صورت عدم مراقبت صحیح ممکن است در محیط نا امن قرار بگیرند (همچون: لپ تاپ در یک کتابخانه، اتومبیل در یک پارکینگ)
 • استفاده نا مناسب از بعضی وسایل نیز ممکن است خسارت قابل توجهی به بار بیاورد و یا باعث انجام عمل غیر مجاز بیشتری شود (مانند: سرقت سوییچ ماشین، سرقت کلید آپارتمان، سرقت مدارک شناسایی)
 • وسایلی که از نظر دیگران مطلوب هستند (از جمله: جواهرات، تلفن همراه، کلکسیون های نادر، قطعات خودرو، طرح های صنعتی)

 

سیستم ضد سرقت

از تکنیک های جلوگیری از سرقت استفاده کنید

روش های ممانعت از سرقت بسیار متنوع است. سیستم های ضد سرقت به منظور مقابله با تکنیک های جدیدی که به عنوان سرقت در جامعه ظاهر شده اند، تکامل یافته اند. انتخاب یک سیستم ضد سرقت خاص به عوامل متعددی وابسته است:

·         هزینه های مالی

علاوه بر هزینه خرید اولیه یک آیتم، هزینه جایگزینی و یا بهبود امنیت آن با توجه به هزینه نصب یک سیستم ضد سرقت نیز در نظر گرفته می شود. این برآورد هزینه معمولا حداکثر هزینه سیستم ضد سرقت و نیاز به امنیت را تعیین می کند. آیتم های گران قیمت به طور کلی با سیستم های ضد سرقت گران تری محافظت می شوند، و آیتم های کم هزینه به طور معمول با سیستم امنیت کم هزینه حفاظت می شوند. شرکت های بیمه، اغلب اوقات یک نوع حداقل سیستم ضد سرقت به عنوان بخشی از شرایط برای بیمه را اجباری اعلام میکنند.

·         آستانه سرقت

سیستم های ضد سرقت به منظور بالا بردن سختی سرقت به یک سطح غیرعملی (اما نه لزوما غیر ممکن)  طراحی شده اند.نوع سیستم اجرا اغلب به آستانه قابل قبول سرقت بستگی دارد. به عنوان مثال، نگهداری پول در جیب پیراهن، به مراتب سختی سرقت را نسبت به زمانی که پول در کوله پشتی است را افزایش می دهد.

·         سهولت استفاده

روش های جلوگیری از سرقت:

 1. استفاده از سیستم های ضد سرقت نظیر درب ضد سرقت ، آژیر خطر و ...
 2. جدا کردن وسایل با ارزش
 3. بالا بردن آگاهی از سرقت
 4. غیر فعال کردن وسایل به سرقت رفته
 5. تگ های امنیتی
 6. نرم افزار ردیابی

[ بازدید : 336 ]

[ پنجشنبه 15 مرداد 1394 ] [ 10:20 ] [ زهرا مرزبان ]

[ ]

ساخت وبلاگ
خشکشویی آنلاین بستن تبلیغات [x]